BURSA KUPASI

 

YAMAÇ PARAŞÜTÜ

 

MESAFE UÇUŞU

 

YARIŞMASI

 

14 - 15  HAZİRAN 2014

 

 

 

 

 

 

YEREL DÜZENLEMELER

 

 

 

 

 

ORHANGAZİ / BURSA

 

 

1.YARIŞMA BİLGİLERİ

 

1.1  YARIŞMA ADI : BURSA KUPASI YAMAÇ PARAŞÜTÜ MESAFE UÇUŞU 

                                     YARIŞMASI

1.2  YARIŞMA YERİ: ORHANGAZİ / BURSA

 

1.3  YARIŞMA TARİHİ: 14 - 15 Haziran 2014

 

1.4  KAPSAM: Yarışma GOSBF, THK ve FAI onaylı olup, GOSBF Yamaç Paraşütü Mesafe Uçuşu Yönetmeliği’ne ve FAI yamaç paraşütü hedef yarışmaları yönetmeliğine uygun olarak yapılacaktır. Yarışma FAI CAT 2 onaylı olup, yarışmaya katılan pilotlar WPRS puanı alacaklardır. Yarışmanın 2 günlük olması nedeniyle FAI kuralları gereği WPRS puanları 0,8 katsayısı ile FAI tarafından çarpılarak kayıt edilecektir.

 

2. YARIŞMANIN AMACI  

      Yarışmanın amacı; güvenli ve uygun koşullarda yarışma ortamı sunarak pilotların Mesafe Uçuşu yarışmaları konusunda becerilerini arttırmak, yarışma kurallarını öğrenmelerini sağlamak, pilotların mesafe uçuşu kurallarına  uyarak yarışmalarını sağlamak ve  pilotlar arasındaki dostluk ve iletişimi arttırmaktır.

 

3. ORGANİZATÖR 

 

a) ORHANGAZİ BELEDİYESİ

Adres: Orhangazi Belediyesi  Orhangazi/BURSA

Tel: 0 224 573 38 00

Faks: 0 224 573 17 17

Web adresi: http://www.orhangazi.bel.tr

 

b) GÖKYÜZÜ HAVA SPORLARI KULÜBÜ

Adres: Üçevler mah. Ahıska cd. No:205 Çalı Yolu  Nilüfer / BURSA

Tel: 0 224 44360 09

Faks: 0 224 443 60 09

Web adresi: www.gokyuzusk.com

 

4. YARIŞMA GÖREVLİLERİ

 

Yarışma Direktörü   : Cüneyt ACAR

Güvenlik Direktörü  : İlan Edilecek

Puanlama Hakemi    : Murat ÖZOKTAY

Meteoroloji Direktörü : İlan Edilecek

Geri Bildirim Sorumlusu: Çiğdem DİNÇER

Toplama Aracı Sorumlusu: Kübra BİLGİN

Jüri Üyesi                 : İlan edilecek

Jüri Üyesi                 : İlan edilecek

Jüri Üyesi                 : İlan edilecek    

 

5. YARIŞMA PROGRAMI

 

13.06.2014 CUMA

 

20:00-24:00 Cuma akşamından gelen yarışmacıların karşılanması ve kamp yerine ulaşımlarının sağlanması, ve gelen yarışmacıların kayıtlarının alınması.

14.06.2014 CUMARTESİ - YARIŞMA 1. GÜN

 

08:00-08:30 Kahvaltı

08:30-09:00 Kayıtlar

09:00-10:00 Tepeye çıkış

11:30-11:45 Görev ve Meteoroloji Brifingi

18:00 Yarışma Uçuşlarının Bitişi

18:30  Son GPS verme saati

19:30  Günün Sonuçları

20:00 Yarışmacı ve organizatörlerin katılacağı yemek.

 

15.06.2014 PAZAR - YARIŞMA 2. GÜN

 

08:00-09:00 Kahvaltı

09:00-10:00 Tepeye çıkış

11:30-11:45 Görev ve Meteoroloji Brifingi

17:00 Yarışma Uçuşlarının Bitişi

17:30  Son GPS verme saati

18:00  Gün ve Yarışma Sonuçları

18:30  Ödül Töreni

 

 

6. YARIŞMAYA KATILIM KOŞULLARI

 

6.1 PİLOT SEVİYESİ

      GSGM Sporcu Lisansına sahip olan, en az 70 uçuşu ve termik uçuşu yapabilen pilotlar veya THK dan alınmış olan Minimum P3 sertifikası olan pilotlar katılabilir. Pilotların eğitim aldığı kişi, kulüp veya  kurumu referans gösterebilmesi, uçuş seviyesiyle  ilgili bilgi verilmesi gerekmektedir. Verilen bilgilerle ilgili yp forumdaki uçuş kayıtları ve Amatör Uçucu Veri Tabanı’ndaki bilgiler kullanılacaktır.

 

6.2 YARIŞMA ÜCRETİ

      Yarışma ücreti 70  TL ‘dir ve kayıt esnasında alınacaktır.

 

6.3 PİLOT KAYITLARI

      Yarışmaya katılacak pilotlar ön kayıtlarını yarışma web adresi olan http://www.gokyuzusk.com adresinden yapacaklardır. Kesin kayıtlar 13.06.2014 günü akşamı ve 14.06.2014 sabah kamp alanında yapılacaktır.

 

6.4 SİGORTA

      Yarışmaya katılacak pilotların SGK(SSK) veya ferdi yamaç paraşütü kaza sigortası  olması yeterlidir.

 

6.5 KONTENJAN

      Yarışma kontenjanı 70 yarışma pilotu olarak belirlenmiştir.

 

6.6 KONAKLAMA

      Yarışmacılar Orhangazi göl kenarındaki kamp alanında konaklayacaklardır. Yarışmacıların tümü çadırda kalacaklardır. Otelde kalmak isteyen pilotlar Orhangazi’de bulunan otellerde kendi imkanlarıyla kalabilirler.

 

6.7 KUMANYA VE YEMEK

      Yarışmacılara; 14-15 Haziran 2014 tarihlerinde kahvaltı ve öğlen kumanyası,                  14 Haziran akşamı akşam yemeği verilecektir.

 

6.8 SERBEST UÇUCULAR

      Yarışmaya serbest uçucu alınmayacaktır.

 

6.9  KALKIŞ ALANINA GİDİŞ

      Kalkış alanına ulaşımı organizasyon sağlayacaktır.

 

7. UÇUŞ BÖLGESİ

 

Yarışma için kullanılacak uçuş bölgesi Orhangazi Gürle Dağı Uçuş Bölgesi’dir.

 

KALKIŞ: Kalkış alanı çimen ve toprak karışımlı zeminden oluşmaktadır. 20-30 derece eğime sahip, oval ve 40 metre en 15 metre boya sahiptir. Koordinatları 40° 23'11.25"K   ,   29°19'07.37"D ve deniz seviyesinden yüksekliği 1100 metredir. Kalkış yönleri kuzey ve kuzeydoğudur.

 

RÜZGAR YÖNÜ : Yıl genelinde bursa bölgesinde rüzgar ağırlıklı olarak kuzeybatı kuzey ve kuzeydoğulu yönlerden esmektedir.

 

YOL DURUMU:  Tepeye çıkış yolu Yenisölöz beldesine kadar asfalttır, sadece sonrasındaki 6 km’lik kısım toprak yoldur.

 

EKİPMAN: Kalkış alanında 2 gol noktasında da 1 adet rüzgar tulumu bulunmaktadır.

 

 

8. YARIŞMA GENEL KURALLARI

 

8.1 PİLOT KAYITLARI

      Tüm pilotlar yarışma başlamadan önce kayıtlarını yaptırmış olmalı ve dönüş noktalarını GPS’lerine yükletmelidirler.

 

8.2 KANAT

      Yarışmacılar yarışmaya kayıt olurken bildirdikleri kanat ile yarışma boyunca uçacaklardır, ve yarışma başladıktan sonra yarışma sonuna kadar uçtukları kanadı değiştiremeyeceklerdir. Uçulan kanadın yarışma sırasında onarılamayacak kadar hasar görmesi durumunda, yarışmacı aynı seviyede olan başka bir kanatla yarışmaya devam edebilir.

 

8.3 PUANLAMA ve KLASMANLAR

      8.3.1 FERDİ KLASMAN 

      Pilotların bireysel olarak yarışacakları klasmandır.

      8.3.2 BAYAN KLASMANI

      Bayan pilotların ayrıca derecelendirileceği klasmandır. Bu klasmanın açılabilmesi için yarışmaya minimum 5 bayan yarışmacı katılması gerekmektedir.    

      8.3.3 KLÜP KLASMANI

      GOSBF'a bağlı olan kulüplerin ve yarışacağı klasmandır. Her kulüp minimum 3 maksimum 5 sporcu ile kulüp klasmanında yarışabilir. Her görev uçuşu için o kulüpteki 5 kişiden o uçuştaki en iyi derece yapan 3 pilotun puanları puanlaya dahil edilir. Yarışma Başladıktan sonra takımlarda ve pilot numaralarında değişiklik yapılamaz.

     

8.4 KURALLAR

      Düzenlenecek olan Yamaç Paraşütü Hedef Yarışmasında; GOSBF Hava Sporları Branşı Yamaç Paraşütü Mesafe Yarışmaları Yönetmeliği ve Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından yayınlanmış olan kurallar uygulanacaktır.  

 

      Pilotların ve katılımcıların, organizasyonun oluşturmuş olduğu kurallara ve uygulamalara itiraz etmeden uyması gerekmektedir, zira bu uygulama ve kurallar tüm pilotlar ve katılımcıların güvenliği için uygulanmaktadır.

 

     Tüm yarışmacıların, yarışmanın programındaki zamanlamalara uyması (brifingler, ulaşım, geri bildirim, GPS kayıdı vermek, … gibi) gerekmektedir. Aksi durumlar yaşandığında pilotlara ceza puanı uygulanabilir.

 

      Yarışma puanlamasında GAP 2008 puanlama formülasyonu kullanılacaktır. GAP 2008 sistemi genel hatlarına brifinde değinilecektir. Uçuş kanıtı olarak sadece GPS kayıtları kullanılacaktır. Uçuş bilgilerinin bilgisayar ortamına aktarılabilmesi için tüm pilotlar kendi GPS’lerinin kablolarını getireceklerdir.

 

      Diskalifiye edilen pilot skor kağıdına o görev için DSQ olarak kaydedilecektir.

 

      Hastalık ya da kaza nedeniyle veya kendi isteğiyle uçmayan/uçamayan pilot uçmadığı görevler için DNF (uçmadı) olarak kaydedilecek ve puan alamayacaktır.

 

     Tüm pilotların Yarışma sahasında uçmaya özen göstermeleri gerekmektedir.

 

      Uçulan bir görevin bitiminden sonra tüm yarışmacıların GPS kayıtları yüklendikten sonra oluşan gün sonuçları Geçici Sonuçlar olarak  ilan edilecektir (görev günü ve zamanı açıkça belirtilmiş olmalıdır). Sonuçlara ilişkin yapılacak olan bir itiraz, sonuçlar ilan edildikten 3 (üç) saat içinde beyan edilmelidir. 3 (üç) saatin bitiminde görevin sonuçları RESMİ olarak açıklanacaktır.

 

8.5 GÖREV UÇUŞ SAYISI

      Yarışmanın geçerli sayılabilmesi için,yarışma boyunca minimum 1 geçerli görev uçuşu yapılması yeterlidir.

 

8.6 PİLOT NUMARASI

      Pilotlara yarışma öncesi  kayıt sırasında bir pilot numarası verilecektir. Her pilot kendi numarasını kanadına görünür şekilde yapıştıracaktır. Kanadında daha önceden numara olan pilotlar bu numaraları pilot numarası olarak kullanabilirler.

 

 

8.7 GÜVENLİK

      Yarışma başlamadan önce pilotlar tarafından bir güvenlik koordinatörü seçilecektir ve ilk brifingde duyurulacaktır. Güvenlik koordinatörü meteoroloji konusunda da bilgili olmalıdır. Güvenlik koordinatörünün sorumlulukları güvenlik ve emniyetle ilgili tüm konular olacaktır.

 

 

8.8 GÖREV KOMİTESİ

      Yarışma başlamadan önce pilotlar tarafından bir Görev Komitesi seçilecektir ve ilk brifingde duyurulacaktır.

 

8.9  DÖNÜŞ NOKTALARI

      Dönüş noktaları için yarıçap 400 metredir. Organizasyon tarafından yarışma günlerinde yeni dönüş noktaları eklenebilir yada dönüş noktası yarıçapı değiştirilebilir. Bu gibi durumlarda değişiklikler görev brifinginde duyurulacaktır.

 

8.10  KALKIŞ

      Yarışmanın resmi saati GPS saatidir.Güvenlik nedenleriyle yarışma direktörü kalkışı durdurabilir erteleyebilir. Uçmamaya karar veren pilotlar geribildirim son saatinden önce (tercihen kalkış alanında) yarışma direktörüne haber vermek zorundadır.

 

9. BRİFİNG

 

      Yarışma brifingleri yarışma günleri sabah uçuşlardan önce Gürle Kalkış Alanı’nda yapılacaktır. Tüm pilotların brifinglere katılması gerekmektedir.

 

10. GÜVENLİK

 

10.1 TELSİZ

      Pilotların uçuşlar esnasında telsiz kullanmaları zorunludur. Yarışma uçuşu sırasında VHF bandı kullanılacaktır ve VOX kullanımı yasaktır.

      Yarışma uçuşu esnasında tüm pilotlar Güvenlik frekansını açık tutacaklardır. Yarışmada kullanılacak olan Güvenlik Frekansı 144.550 MHz olarak belirlenmiştir ve güvenlik ile ilgili konular dışında bu frekanstan konuşulmayacaktır. Yere indikten sonra Telsiz frekansının Toplama frekansı olan 144.650 MHz ‘e çevrilmesi gerekmektedir.

 

10.2  İNİŞ GÜVENLİĞİ

      Yarışma uçuş alanına yada yarışma uçuş alanı dışındaki yerlere iniş zorunluluğunda; inilecek yerde bulunabilecek yüksek gerilim hatlarına, elektrik ve telefon hatlarına, ağaçlara, evlere ve diğer yeryüzü engellerine dikkat edilmesi ve herhangi bir kazadan kaçınılması için azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir.

 

10.3  GERİ BİLDİRİM

       Tüm pilotların iniş yaptıktan sonra en kısa zamanda veya görev tahtasında belirtilen son saate kadar organizasyona geri bildirim yaparak indiğini bildirmesi gerekmektedir. Tüm pilotlar inişten sonra yarışma ana ofisine gelerek geri bildirim yapmalı ve GPS kayıdını vermeli ve gereksiz yere arama kurtarma çalışması başlatılmasını engellemek için geri bildirim yapmalıdır. Geri bildirim yapmayan pilotlar yarışmadan diskalifiye edilebilir.

 

10.4 GÖREV İPTALİ

      Görevin iptal edilme durumu, güvenlik frekansından sadece Yarışma Direktörü tarafından yapılır.

 

10.5 AMBULANS ve KURTARMA

      Yarışma boyunca ambulans ve arama kurtarma ekipleri hazır olacaktır.

 

 

10.6  BULUT UÇUŞU

      Bulut uçuşu tehlikeli olmasının yanı sıra diğer yarışmacı pilotları aldatmaya yönelik olarak algılanacağı için yasaktır. Bulut tabanına yaklaşıldığı zaman pilot bulutun altından ayrılmalı ve yükselen hava akımından çıkmak için yönlendiğini açıkça göstermelidir. Puanlama hakemleri GPS kayıtlarındaki uçuş yüksekliğinden bu kuralın ihlal edilip edilmediğini kontrol hakkına sahiptir.

10.7  KALKIŞ ALANI ÜZERİNDE TERMİK DÖNÜŞÜ

      Kalkış yapan pilotlar, diğer pilotların temiz bir kalkış yapabilmesi için kalkış alanı önünde alçak irtifada termik dönmeyecekler ve tehlikeli yaklaşmalarda bulunmayacaklardır. Bu kuralı ihlal eden pilotlar ceza puanı yada diskalifiye ile cezalandırılırlar. Başka bir pilota tehlikeli durumlarda yardım amacıyla iniş yapan pilotlar o gün için puanlandırılırlar. Bu konunun  geçerliliği ve uygulaması hakkında yarışma direktörü karar vericidir.

 

10.8  YARIŞMACILARA DIŞ YARDIM

      Termik yeri göstermede, herhangi bir yer belirleme konusunda; başka bir hava aracı, yarışmacı, test pilotu yada yerdeki şahıslar tarafından yardım yapılması yasaktır. Bütün test pilotları yarışma uçuşu başlamadan inmeli yada yarışmayı etkilemeyecek belirlenmiş bir alanda uçmalıdır.

 

11. CEZALAR

 

      Kuralların ihlali durumunda uygulanacak olan cezalar yarışma direktörü tarafından brifingde açıklanacaktır.

 

11.1  BULUT UÇUŞU

      1. İHLAL  – O gün yapılan uçuş için sıfır puan verilmesi.

      2. İHLAL – Yarışmadan çıkarılma.

 

11.2  YANLIŞ YÖNDE TERMİK DÖNÜŞÜ

      1. İHLAL – Pilota uyarı verilir.

      2. İHLAL – Pilota 100 ceza puanı verilir, sonraki her ihlalde ceza puanı katlanarak devam eder.

 

11.3  GOLE VARIŞ SONRASI AKROBATİK HAREKETLER

      1. İHLAL – Pilota uyarı verilir.

      2. İHLAL – Pilota 100 ceza puanı verilir, sonraki her ihlalde ceza puanı katlanarak devam eder

 

11.4  KALKIŞTAN SONRA PENCERE AÇIK İKEN İZİNSİZ TEPEYE İNİŞ

      1. İHLAL – Pilota 100 ceza puanı verilir, sonraki her ihlalde ceza puanı katlanarak devam eder

 

11.5  İNİŞTEN SONRA GERİ BİLDİRİM YAPILMAMASI

      1. İHLAL  – O gün yapılan uçuş için sıfır puan verilmesi.

      2. İHLAL – Yarışmadan çıkarılma.

 

11.6  ÇOK FAZLA SAFRA ALINMASI

      1. İHLAL – Pilota 100 ceza puanı verilir.

      2. İHLAL  – O gün yapılan uçuş için sıfır puan verilmesi.

      3. İHLAL – Yarışmadan çıkarılma.

 

12. ŞİKAYETLER VE İTİRAZLAR

 

      Şikayetler bireysel yada takım lideri tarafından yarışma direktörüne veya vekiline düzeltme ricası olarak yazılı bir biçimde yapılır.

      Şikayetler, geçici sonuçların açıklanmasından sonra en geç 2 saat içinde yapılmalıdır. Şikayetler hızlıca görüşülüp karara bağlanacaktır.

      Şikayet görüşüldükten sonra kabul edilmez ise, kişi yada takım lideri yazılı olarak yarışma direktörüne veya vekiline itiraz edebilir.

      İtirazlar, şikayet yapıldıktan sonra maksimum 10 saat içerisinde karara bağlanıp duyurulacaktır.. Sadece son gün yapılan görev sonrasındaki şikayetler, geçici sonuçlar açıklandıktan sonra maksimum bir saat içerisinde yapılmalı ve itirazlarda geçici sonuçların açıklanmasından sonra maksimum 2 saat içerinde yapılmalıdır. İtiraz ücreti 60 TL’dir. İtiraz kabul edildiği taktirde ücret geri ödenir.

 

13. METEOROLOJİ DESTEĞİ

 

      Meteoroloji direktörü tüm pilotları ve görev komitesini, görev grifingi sırasında bilgilendirecektir. Görev uzunluğu yerel meteoroloji şartlarına göre olacaktır. Görev uçuşu sırasında ve öncesinde pilotlara meteorolojik değişimler konusunda bilgi verilecektir.

 

14. GÖREV UÇUŞU 

 

14.1 GÖREV UÇUŞUNUN DURDURULMASI VEYA İPTAL EDİLMESİ

      Güvenlik veya diğer sebeplerle görev uçuşunu iptal edecek veya durduracak tek kişi yarışma direktörüdür.

      Görev uçuşu durdurulduğu ama iptal edilmediği durumda, pilotların puanlamaları, görev uçuşu durdurulma saatinden 5 dakika öncesinde bulundukları pozisyonun GPS kayıtlarından belirlenmesiyle yapılır. Görev uçuşunun geçerli sayılıp puanlanabilmesi için, start saatinden itibaren 30 dakika boyunca yarışma devam etmiş olmalıdır.

 

14.2  GOL

      GOL noktasının, silindir şeklinde olup hız bölgesi sonu olarak uygulanması, fiziksel çizgi olması ve silindir çapı görev komitesi tarafından kararlaştırılır.

      Gol noktasındaki çizgiyi geçiş veya çembere giriş GPS ’lerden kontrol edilecektir.

      Uzak yerlere inişlerde yada GOL çizgisi olmaması durumunda GOL silindiri dönüş noktası silindiri olarak alınır. Güvenlik nedenleriyle organizasyon GOL silindiri yarıçapını değiştirebilir bu durumda brifinglerde bilgi verilmesi ve görev tahtasına yazılması zorunludur.

 

 

                                                                     -  SON -